Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
w Krośnie


 

Komunikat w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w dziedzinie chirurgiczna asysta lekarza

Szkolenie

Pielęgniarki i pacjenci jednym głosem w sprawie opieki długoterminowej

  • NRPiP spotkała się z Radą Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia oraz Radą Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjentów. Tematem spotkań była kwestia opieki długoterminowej w Polsce.
  • Świadczenia w domowej opiece długoterminowej stanowią 1,5% w puli wszystkich świadczeń zdrowotnych. To ponad sześć razy mniej niż średnia w Unii Europejskiej.
  • Zbyt niska wycena świadczeń w opiece długoterminowej sprawia, że liczne podmioty zatrudniające pielęgniarki na umowę o pracę, nie są w stanie wywiązać się z ustawy o wynagrodzeniach.
  • Skutkuje to odpływem pielęgniarek z tego obszaru medycyny, co będzie miało dramatyczne skutki w starzejącym się społeczeństwie.
  • Prezes AOTMiT zapewnia, że trwają pracę nad rozwiązaniem tego problemu, których efekty mają pojawić na początku 2023 roku.

Korespondencja z Wojewodą Podkarpackim dotycząca podjęcia działań w sprawie zwiększenia finansowania świadczeń w zakresie pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej


Korespondencja OIPIP ---> POBIERZ

Załącznik nr 1 ---> POBIERZ

Załącznik nr 2 ---> POBIERZ

Załącznik nr 3 ---> POBIERZ

Załącznik nr 4 ---> POBIERZ

Załącznik nr 5 ---> POBIERZ

Jest zapewnienie z MZ, że problemy z wynagrodzeniami pielęgniarek i położnych zostaną rozwiązane

  • W NIPiP odbyło się spotkanie z Wiceministrem Zdrowia Piotrem Bromberem, Prezesem NFZ Filipem Nowakiem oraz Prezesem AOTMiT Romanem Topór-Mądrym.
  • Celem spotkania było omówienie nieprawidłowości i problemów w realizacji ustawy o wynagrodzeniach, której nowelizacja weszła w życie 1 lipca br.
  • Szczególną uwagę zwróciliśmy na problemy w opiece długoterminowej, gdzie w chwili obecnej mamy do czynienia ze znaczącym odpływem specjalistów.
  • Zwróciliśmy także uwagę na to, że nadal są podmioty lecznicze, które pomimo że otrzymały zwiększone środki od NFZ, nie przekazały nic na wzrost wynagrodzeń dla personelu medycznego.
  • Kolejny pilnym tematem poruszonym w trakcie spotkania, była kwestia zbyt dużych dysproporcji pomiędzy grupami płacowymi, do których są klasyfikowane pielęgniarki i położne. Różnice w zarobkach mogą wynosić nawet 2 tys. zł co jest powodem niezadowolenia i stanowi źródło konfliktów.
  • Ministerstwo Zdrowia posiadając wiedzę w tym zakresie planuje podjąć działania, które ,,spłaszczą” te dysproporcje.

Korespondencja Prezes NRPiP z Prezesem NFZ dotycząca wyceny świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej


Załącznik ---> POBIERZ
 

„Wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych

Komunikat Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie w sprawie prowadzenia kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przez nieuprawnione podmioty z dnia 3 października 2022 r.


Załączniki:

Komunikat CKPPiP ---> POBIERZ


Pismo CKPPiP do NIPiP ---> POBIERZ
 

Pismo Pani Edyty Gadomskiej – Zastępcy Dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych w MZ dotyczący "Pilotażowego programu szkolenia specjalizacyjnego dla ratowników medycznych i pielęgniarek oraz fizjoterapeutów - chirurgiczna asysta lekarza".


Załącznik ----> POBIERZ

 

Zofia Małas, Prezes NRPiP: Inspekcja Pracy nie ma dostatecznych narzędzi do walki z nieprawidłowościami w płacach pielęgniarek i położnych

  • 20 września br. przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych spotkali się z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Pracy.
  • Tematem spotkania były nieprawidłowości w realizacji zapisów znowelizowanej ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, które weszły w życie 1 lipca br.





































Copyright 2024 OIPiP w Krośnie
SETMAX - Tworzenie portali internetowych